مقالات صادرات

مقالات واردات

ریلیز در بازرگانی چیست؟

ریلیز در بازرگانی و کاربرد آن

 

به فرایند آزادسازی مالکیت کالا از فروشنده به خریدار ریلیز کردن گفته می‌شود. به معنای ساده‌تر ریلیز در بازرگانی به معنای.این است که فرد فروشنده پس از بستن قرارداد، اصل بارنامه و مدارک کپی برابر اصل مورنیاز را به شرکت حمل و نقل.ارائه کرده و درخواست.ریلیز می‌کند. شرکت حمل و نقل نیز از طریق نماینده.خود در مقصد، مالکیت کالا را از فروشنده به خریدار.واگذار می‌نماید. در امر تجارت بین المللی به این امر ریلیز در بازرگانی می‌گویند. تیم حرفه‌ای آیکسپورت در این مقاله به آشنایی با مفهوم.ریلیز، تلکس ریلیز و تفاوت.آنها با یکدیگر و همچنین کاربردشان در تجارت.بین المللی می‌پردازد.

تفاوت ریلیز با تلکس ریلیز در چیست؟

ریلیز (Release):

واگذاری مالکیت کالای خریداری شده از فروشنده به خریدار را ریلیز می‌گویند. به معنایی دیگر ریلیز به سلب مسئولیت از فروشنده و منتقل کردن آن به خریدار کالا می‌باشد. با این کار فروشنده دیگر هیچگونه مسئولیتی در قبال کالا نداشته و در ادامه.مسیر.همه مسئولیت‌ها به خریدار کالا واگذار می‌گردد.

تلکس ریلیز (Telex Release):

فروشنده بارنامه خود را به همراه مدارک کپی برابر اصل خواسته شده، به شرکت حمل و نقل ارسال نموده و سپس تلکس.ریلیز انجام می‌شود و از این طریق به نماینده شرکت حمل و نقل در مقصد اطلاع داده می‌شود که بارنامه ارسال شده و در دست شرکت می‌باشد و عمل ریلیز صورت می‌گیرد. به تفسیری دیگر، شرکت حمل و نقل در مبدا بارنامه و دیگر مدارک را به نمایندگی.خود در کشور مقصد ارسال نمود و در نمایندگی مقصد اقدام به واگذاری مالکیت از فروشنده به خریدار می‌کند (ریلیز می‌کند) که به آن تلکس.ریلیز گفته می‌شود.

چه زمانی بهتر است از ریلیز در بازرگانی.استفاده کنیم؟

در زمانی که فاصله میان کشور مبدا و مقصد کالا کوتاه باشد:

هنگامی‌که فاصله مابین دو کشور مبدا و مقصد کم باشد، حمل و نقل نیز در مدت زمان کمتری صورت می‌پذیرد. برای.سریع‌تر واگذار شدن مالکیت کالای خریداری شده، فروشنده به شرکت حمل و نقل درخواست ریلیز کردن کالای خریداری شده را می‌دهد. به این ترتیب شرکت حمل و نقل به سرعت می‌تواند از طریق.نماینده خود در مقصد، مالکیت کالای.خریداری شده را به خریدار کالا واگذار نماید.

ایام تعطیلات:

در تعطیلات به دلیل به وقفه انداختن امور و همچنین کم بودن زمان برای انتقال مالکیت کالای خریداری شده از فروشنده به خریدار، توصیه می‌شود از ریلیز کردن استفاده کنید. چرا که تنها با یک درخواست ریلیز به شرکت.حمل و نقل کالای خود می‌توانید بدون.نگرانی از تعطیلات و به مشکل برخوردن در خصوص.واگذاری مالکیت کالا، تمامی‌کار انتقال را به شرکت حمل و نقل بسپارید.

تسویه حساب در مقصد:

در برخی موارد فروشنده و خریدار توافق می‌کنند که پس از رسیدن کالا به مقصد، اقدام به تسویه.حساب نمایند. در این صورت.به دلیل زمان کم میان رسیدن بار به مقصد و انجام امور تسویه مبلغ کالا، بهتر است از فرایند ریلیز در بازرگانی استفاده کنید. چرا که در زمان تحویل به فروشنده، به محض تسویه صورت.حساب، شرکت حمل و نقل می‌تواند مالکیت کالای خریداری شده را از فروشنده به خریدار انتقال دهد.

تفاوت دریافت کالای خریداری شده با بارنامه و تلکس ریلیز در چیست؟

دریافت کالا در کشور مقصد با بارنامه:

در روش دریافت کالا با بارنامه باید مدارک لازم توسط کشتی ران از مبدا به مقصد ارسال شده و به دست خریدار کالا برسد و تنها فردی اجازه انجام کارهای.ترخیص و دریافت کالا در مقصد را دارد که در بارنامه.قید شده باشد.

دریافت کالا در کشور مقصد با تلکس ریلیز:

در روش دریافت کالا در مقصد با تلکس ریلیز تنها با یک پیام (ایمیل)، مالکیت کالا از فروشنده به خریدار.واگذار شده و خریدار می‌تواند کارهای ترخیص کالای خود را به راحتی انجام دهد. از این به بعد شرکت فروشنده دیگر هیچ گونه.مسئولیتی در قبال بار و کالاهای.خریداری شده نداشته و تماما مسئولیت آن را به خریدار.واگذار می‌کند.

مزایای استفاده از ریلیز در بازرگانی

  • کاهش زمان واگذاری مالکیت از فروشنده به خریدار کالا
  • عدم نگرانی بابت گم شدن و یا از بین رفتن.بارنامه
  • سلب مسئولیت از فروشنده کالا برای انجام ادامه امور
  • عدم نگرانی از تعطیلات و واگذاری مالکیت کالا و همچنین.تخلیه بار
  • امکان ایجاد شرایط پرداخت.مختلف
  • امنیت در انتقال مالکیت کالای خریداری شده از فروشنده به خریدار
  • کاهش هزینه هایی مانند هزینه انبار، هزینه برگشت بارنامه و همچنین مستندات.حمل و نقل

چگونه کالای خود را با ریلیز.دریافت کنیم؟

پس از وارد شدن کالا به کشور مقصد، خریدار و یا صاحب کالا باید مراحل ترخیص کالا از گمرک را انجام دهد. برای این کار با داشتن بارنامه و کپی برابر اصل شده آن به گمرک می‌تواند نسبت به ترخیص.کالای خود اقدام نماید. توجه داشته باشید که به همراه.داشتن کپی برابر اصل بارنامه برای گرفتن.گواهی مبدا و اخذ آن توسط وزارت بازرگانی، ضروری می‌باشد. برای این امر می‌توانید به تیم مجرب مشاوران بازرگانی سایت آیکسپورت مراجعه کرده و از آنها در این خصوص.راهنمایی بگیرید.

 

سخن پایانی

برای امر واردات و یا صادرات کالا شما در ابتدا نیاز به صدور بارنامه هستید تا بتوانید بار خود را به مقصد.ارسال نموده و در آن قید نمایید که این بار با فلان مشخصات متعلق به فلان.شخص (صاحب کالا) می‌باشد. سپس اقدام به ترخیص کالا توسط.صاحب کالا کنید. حال این روند را می‌تواند ساده و سریع‌تر پیش برد. به این طریق که از تلکس.ریلیز به جای.بارنامه استفاده کنید. با دخیل شدن شرکت حمل و نقل، واگذاری مالکیت کالا از فروشنده به خریدار با سرعت.بیشتری انجام می‌شود.

سایت مرجع آموزش صادرات و واردات کالا آیکسپورت با بهره‌گیری از مجرب‌ترین و متخصص‌ترین افراد در امور.بازرگانی، واردات، صادرات، ترخیص کالا و …، می‌تواند شما را در این راه یاری نماید. برای تبدیل شدن به یک تاجر حرفه‌ای در سطح.بین‌المللی با تیم مشاوران آیکسپورت در ارتباط باشید. با ما تنها یک قدم تا موفقیت.راه باقیست.

نویسنده:باعدل
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تاکید بانک مرکزی به رعایت قیمت مصوب کالاهای وارداتی بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به ضرورت رعایت قیمت مصوب و توزیع...
تاریخ انتشار : 2 روز قبل
ساماندهی صادرات محصولات پتروشیمی بلامانع بودن صادرات محصولات تولیدی شرکت پتروشیمی بیستون و نماینده رسمی شرکت بازرگانی کالا و انرژی...
تاریخ انتشار : 3 روز قبل
الزام استفاده از شناسه‌کالا هنگام ثبت‌سفارش 📣 قابل توجه بازرگانان محترم؛ ⏪ به اطلاع کاربران محترم می‌رساند، درج شناسه‌کالا.جهت ثبت‌سفارش...
تاریخ انتشار : 4 روز قبل
گزارش گمرک از 40 شاخص آماری تجارت خارجی کشور در سال 1402 گمرک ایران در اقدامی مهم با هدف تحلیل...
تاریخ انتشار : 4 روز قبل
امکان اخذ ضمانت نامه بانکی توسط گمرک با سر رسید پایان سال مالی جهت مالیات بر ارزش افزوده تا پایان...
تاریخ انتشار : 5 روز قبل
مجموعه کامل بخشنامه ها و دستورالعمل های ابلاغی سازمان امور مالیاتی در سال ۱۴۰۲ 🔺شامل ۶۳ بخشنامه ، دستورالعمل و...
تاریخ انتشار : 5 روز قبل

تماس با ما

عراق

افغانستان

امارات متحد عربی

عمان

قطر

روسیه

اتحادیه اورسیا

ترکیه

سوریه

چین

ژاپن

هند

پاکستان

ایتالیا

فرانسه

آلمان

قوانین و مقررات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید  سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

تماس با ما