دستورالعمل اجرایی سامانه رفع تعهدات ارزی واردکنندگان

دستورالعمل اجرایی سامانه رفع تعهدات ارزی واردکنندگان

دستورالعمل اجرایی سامانه رفع تعهدات ارزی واردکنندگان : بانک مرکزی دستورالعمل اجرایی سامانه رفع تعهدات ارزی واردکنندگان را ابلاغ کرد.

در دستورالعمل اجرایی سامانه رفع تعهدات ارزی وارد کنندگان که توسط بانک مرکزی منتشر شده ، آمده است : با عنایت به اهمیت صیانت از منابع ارزی کشور و در اجرای بند یک مصوبه یک هزار و دویست و شصت و هفتمین جلسه شورای پول و اعتبار ، ضمن تأکید بر رعایت مقررات ارزی ، ضوابط تکمیلی چگونگی اقدام در موارد عدم ایفای تعهدات ارزی به شرح ذیل ابلاغ می‌شود.

ماده ۱ :

عبارت‌های مورد استفاده در این دستور العمل در معانی مشروح ذیل به کار می‌روند:

بانک مرکزی : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران 

بانک عامل : کلیه بانک‌های عامل و موسسات اعتباری

مقررات ارزی : مجموعه مقررات ارزی ، بخشنامه‌ها ، دستورالعمل‌ها ، نامه‌های عمومی ارزی صادره توسط بانک مرکزی

سامانه رفع تعهدات ارزی : سامانه ای که تحت عنوان ” سامانه رفع تعهد ارزی ” در پرتال ارزی بانک مرکزی و به منظور رسیدگی به تعهدات ارزی ناشی از واردات کالا و خدمات ، ایجاد گردیده است.

وارد کننده : متقاضی ورود کالا یا خدمات به کشور که نسبت به انجام ثبت سفارش نزد وزارت صنعت ، معدن و تجارت و با ثبت خدمت و متعاقیه تامین و پرداخت ارز برای وی اقدام شده است.

تعهدات : تعهدات ارزی وارد کننده به واردات کالا و خدمات

تعهدات ارزی ایفا نشده : تعهدات ارزی که طی مهلت‌های مقرر در چارچوب مجموعه مقررات ارزی و نامه‌های عمومی صادره ، ایفا نشده باشند.

کمیته : کمیته موارد خاص تعهدات ارزی که وفق بند ۷ از مصوبه مورد اشاره شورای محترم پول و اعتبار متشکل از نمایندگان بانک مرکزی ، وزارت امور اقتصادی و دارائی ( گمرک ج.ا.ا ) ، اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اتاق تعاون ایران ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و وزارت جهاد کشاورزی ( حسب مورد )  با ریاست بانک مرکزی تشکیل خواهد شد.

خدمات بانکی : منظور از خدمات بانکی در این دستورالعمل خدمات به شرح ذیل است:

  • گشایش اعتبار اسنادی ارزی و ریالی
  • ثبت برات اسنادی
  • انجام حواله ارزی
  • صدور انواع ضمانتنامه ارزی و ریالی
  • اعطای تسهیلات ارزی و ریالی ماده

ماده ۲ :

دسترسی بانک عامل به اطلاعات تعهدات ارزی واردکنندگان در کلیه بانک‌های عامل بر اساس شماره کارت بازرگانی و با شناسه ملی آنها از طریق سامانه رفع تعهد ارزی برقرار می‌گردد.

ماده ۳ :

بانک عامل مکلف است قبل از ارائه خدمات بانکی وضعیت تعهدات ایفا نشده وارد کننده را به عنوان یکی از شاخص‌های اعتبارسنجی در بررسی صلاحیت اعتباری وی مدنظر قرار داده و ضمن اخذ گزارش سامانه ، در کنار سایر شاخص‌های مرتبط ، در اعتبارسنجی وارد کننده ، مستندات مربوطه را در پرونده اعتباری واردکننده نگهداری کند.

ماده ۴ :

بانک عامل مکلف است در صورت فزونی درصد تعهدات ارزی ایفاء نشده واردکننده ( اعم از شخص حقیقی یا حقوقی ) از ۳۰ درصد ، از ارائه خدمات بانکی اجتناب نماید.

بدیهی است در صورت پیگیری موضوع توسط واردکننده و ایفاء تعهدات ارزی و کاهش آن به کمتر از حدنصاب مذکور ، ارائه خدمات بانکی با رعایت مقررات مربوطه امکان‌پذیر بوده است.

این موارد لازم است نسخه‌ای از گزارش سامانه ، حاکی از کاهش درصد تعهدات ایفاء نشده به کمتر از حدنصاب مذکور ، در سوابق نگهداری شود.

بانک مرکزی از تایید گواهی های ثبت آماری وارد کننده دارای تعهدات ارزی ایفاء شده بالاتر از حدنصاب مورد اشاره خودداری می‌نماید.

تبصره :

بانک عامل مکلف است نسبت به پیگیری رفع تعهد ارزی واردکنندگان ، فارغ از حدنصاب اشاره شده ، وفق مقررات جاری و نامه‌های عمومی مربوطه برای کلیه تعهدات ارزی ایفا نشده اقدام نماید و لذا ایفای کامل تعهدات وارد کننده صرف نظر از درصد اعلام شده الزامی بوده و اعمال محدودیت مرتبط با حدنصاب مزبور صرفاً بابت ارائه خدمات بانکی جدید است.

ماده ۵ :

تعهدات ارزی ایفا نشده بانک عامل به عنوان یکی از شاخص‌های ارزیابی عملکرد بانک مدنظر قرار گرفته و در صورت بالا بودن میزان تعهدات ارزی ایفا نشده در بانک ، اقدامات لازم به شرح ذیل به عمل خواهد آمد :

  1. تذکر کتبی به بانک عامل.
  2. در صورتی که پس از گذشت دو ماه از تاریخ تذکر کتبی، بانک عامل نسبت به کاهش تعهدات ایفا نشده خود اقدام ننماید ، بانک مرکزی از تائید گواهی‌های ثبت آماری بانک عامل بابت حواله‌های اداری اجتناب می‌نماید.
  3. در صورتی که بانک عامل پس از گذشت چهار ماه از تاریخ تذکر کتبی نسبت به کاهش تعهدات ایفاء نشده اقدام ننماید، بانک مرکزی از تائید کلیه گواهی‌های ثبت آماری بانک عامل بابت سایر روش‌ های پرداخت اعتبار اسنادی وصولی ( برات اسنادی ) نیز اجتناب خواهد نمود.
  4. در صورتی که بانک عامل پس از گذشت شش ماه از تاریخ تذکر کتبی نسبت به کاهش میزان تعهدات ایفاء نشده اقدام ننماید ، مراتب جهت اقدام مقتضی به هیئت انتظامی بانک‌ها گزارش می‌گردد.

ماده ۶ :

چنانچه علت یا علل عدم رفع تعهد ارزی وارد کننده ( تولید کننده ، مجریان پروژه‌ها ، طرح‌های عمرانی و … ) قصور و کوتاهی وی در ایفای تعهد نبوده باشد ، بانک عامل مجاز خواهد بود پس از تائید و تصویب موضوع در هیأت مدیره خود نسبت به انعکاس موضوع به بانک مرکزی جهت طرح و اتخاذ تصمیم در کمیته اقدام نماید. تصمیمات کمیته لازم الاجرا است.

 

درباره سامانه جامع تجارت بیشتر بدانیم :

   سامانه جامع تجارت

   راهنمای سامانه جامع تجارت

 

درباره بانک مرکزی بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات بانک مرکزی به لینک زیر مراجعه نمایید :

 

درباره وزارت صمت بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت و معدن و تجارت به لینک زیر مراجعه نمایید :

 

درباره وزارت بهداشت بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات وزارت بهداشت به لینک زیر مراجعه نمایید :

 

درباره وزارت جهاد کشاورزی بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات وزارت جهاد کشاورزی به لینک زیر مراجعه نمایید :

 


مقالات مرتبط

 
 
 
 

 

اصلاح عوارض صادراتی انواع کالاهای خام و نیمه خام معدنی مصوبه هیات وزیران درخصوص اصلاح ماخذ عوارض صادراتی برخی کالاهای...
تاریخ انتشار : 17 ساعت قبل
  به فرایند آزادسازی مالکیت کالا از فروشنده به خریدار ریلیز کردن گفته می‌شود. به معنای ساده‌تر ریلیز در بازرگانی...
تاریخ انتشار : 1 روز قبل
الزام استفاده از شناسه‌کالا هنگام ثبت‌سفارش در تعرفه‌های اسباب‌بازی 📣 قابل توجه بازرگانان محترم؛ ⏪ به اطلاع کاربران محترم می‌رساند،...
تاریخ انتشار : 2 روز قبل
رفع ابهام درخصوص درج تاریخ قبض انبار در مجوز ثبت سفارش کشنده های وارداتی ابلاغ نامه دفتر مقررات صادرات و...
تاریخ انتشار : 2 روز قبل
تصویبنامه درخصوص الحاق متنی به آیین نامه اجرایی تبصره (۶) بند (ح) ماده (۲) مکرر قانون مبارزه با قاچاق کالا...
تاریخ انتشار : 3 روز قبل
آیین نامه اجرایی موضوع تبصره (۴) ماده (۵) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هیئت وزیران در جلسه ۱۴۰۲/۱۱/۲۵...
تاریخ انتشار : 3 روز قبل
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

5 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره

همکاری و پرس جو

آدرس

تماس با ما

قوانین و مقررات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید  سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.